Početna strana > Hronika > Na listi italijanskih tužilaca Stanko Subotić Cane i još šestoro
Hronika

Na listi italijanskih tužilaca Stanko Subotić Cane i još šestoro

PDF Štampa El. pošta
sreda, 29. jul 2009.

Zahtev za pokretanje sudskog postupka zbog međunarodnog šverca duvana, koji su italijanski tužioci za organizovani kriminal Đuzepe Šelzi i Eugenio Pontesulja podneli sudiji u Bariju Rosi Kaliji Di Pinto, obuhvata sedam imena državljana Srbije i Crne Gore.

Dokument koji je sačinjen 8. septembra 2008. godine, od pre nekoliko dana je dostupan javnosti, a prema pisanju podgoričkog dnevnika "Dan", zahtev za pokretanje postupka obuhvatio je Veselina Barovića, Branka Vujoševića, Dušanku Pešić, Miroslava Ivaniševića, Stanka Subotića Caneta, Andriju Draškovića i Branislava-Branu Mićunovića.

Tužilaštvo je ranije saopštilo da je postupak protiv premijera Crne Gore Mila Đukanovića stavljen ad akta, jer ga štiti imunitet koji još imaju samo predsednici država i šefovi diplomatija.

"Dan" tvrdi da će i Đukanović jednom, kada više ne bude uživao imunitet, biti suočen sa eventualnim pokretanjem postupka.

Prvo ročište, kako se dodaje, održano je 3. juna, a nastavak se očekuje u novembru.

Đukanović je, podseća "Dan", bio osumnjičen da je organizovao ilegalni posao sa duvanom i da je bio njegov politički zaštitnik.

Grupa koja se pominje u dokumentu tužilaca za borbu protiv kriminala iz Barija, označena je kao ekipa koja je osnovala moćnu crnogorsku mafiju, i koja je, navodno, imala veliki udeo u profitu od šverca duvana tokom 90-tih godina prošlog veka.

Đukanović je, međutim, demantovao optužbe izrečene na njegov račun ocenivši da se radi o "politički motivisanim i iskonstruisanim navodima", te da je u pitanju bio legalan posao tranzita koji je sprovođen po zakonima i od kojih lično nije imao nikakve koristi.

Prema mišljenju italijanskih istražitelja, tvrdi list, Đukanović je iskoristio državnu kompaniju da pomogne operaciji šverca cigareta, dao uputstva policiji da dozvoli švercerskim brodovima uplovaljvanje u crnogorske luke i ponudio zaštitu italijanskim beguncima koji su se sklonili u Crnoj Gori.

On je, kako se tvrdi u dokumentu iz Barija, optužen da je švajcarskom finansijeru i osuđivanom kriminalcu Franku dela Toreu dao dozvolu da mesečno u Crnu Goru uvozi hiljadu tona cigareta, koje su kasnije krijumčarskim kanalima gliserima dopremane u Italiju.

Đukanović je, kako se precizira, optužen da je pomogao ilegalnu prodaju preko preduzeća "Zetatrans", da je preko vrha policije omogućio da krijumčari gliserima uplove u luke Zeleniku i Bar, kao i da je obezbedio zaštitu italijanskim beguncima koji su se krili u Crnoj Gori, piše "Dan".

List podseća da su italijanski mediji o konkretnim pravnim procesima protiv crnogoskog premijera prvi put oglasili još 2003. godine, kada je tužilaštvo u Napulju tvrdilo da je on "ključni čovek" nezakonite trgovine duvanom iz Crne Gore u Italiju.

(RTS)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner